Subscribe In A Reader






Bootleg Betty



Amazon



Mister D



Towleroad



Feedjit Stats









Posts Tagged ‘American Civil Liberties Union’

Bruce Vilanch, Josh Groban, Cynthia Erivo & More Join Broadway Backwards March 13, 2017

Friday, March 3rd, 2017

Broadway Buzz
Bruce Vilanch, Josh Groban, Cynthia Erivo & More Join Broadway Backwards March 13, 2017
By Lindsey Sullivan February 28, 2017

84817-11

This year’s Broadway Backwards just got even more star-studded! The Great Comet star Josh Groban, Tony winner Cynthia Erivo, Tony winner Cady Huffman, Broadway.com Audience Choice Award winner Santino Fontana and more have joined the previously announced lineup. The annual benefit showcases Broadway favorites offering gender-bending takes on their favorite tunes. Tony winner Julie White returns to host the event, which is directed by Robert Bartley and set for March 13 at the Al Hirschfeld Theatre.

Six-time Emmy winner Bruce Vilanch, Tony nominee Carolee Carmello, Cagneys Robert Creighton, School of Rocks Eric Petersen, Megan Sikora, Elizabeth Stanley, Dominic Nolfi, Michael Longoria and Daniel Reichard will also take the stage.

As reported, the roster already includes Sierra Boggess, Andrew Keenan-Bolger, Javier Muñoz, Alex Brightman, Rachel Bay Jones, Andrew Rannells, Tituss Burgess, Kathleen Turner, Bobby Conte Thornton, Ariana DeBose, Jay Armstrong Johnson, Lora Lee Gayer, Len Cariou, John Glover, Levi Kreis, Bobby Steggert and Rachel York. Performers are subject to change.

Produced by Broadway Cares/Equity Fights AIDS, the event will benefit BC/EFA and the Lesbian, Gay, Bisexual & Transgender Community Center.

Bruce Vilanch To Headline PrideFest Milwaukee Friday June 6

Friday, June 6th, 2014

PrideFest Milwaukee returns through Sunday
Fri. June 6, 2014 12:02 PM | by GoPride.com News Staff

4-27-2013 3-29-19 AM

Milwaukee, WI — PrideFest Milwaukee opens Friday, June 7 at 3 p.m. for what has been dubbed the nation’s largest showcase of LGBT talent.

The three-day weekend headliners include Bruce Vilanch and Chad Michaels on Friday, June 6; Chicago-area native Steve Grand, Mary Lambert, Big Freedia, and Macy Gray on Saturday, June 7; and Lisa Lampanelli and Sandra Bernhard on Sunday, June 8.

They will be joined by nearly 100 national, regional and local performers on eight stages throughout the Summerfest grounds. Chicago’s Scarlet Bar takes over the popular dance pavilion on Friday, June 7 at 6 p.m.

“We truly believe PrideFest Milwaukee offers something for every visitor,” said Kate Sherry, festival co-producer. “This year, we’re thrilled to host a dynamic mix of musical, comedy, and drag performances that reflects the diversity of LGBT culture and community. We’re honored to have access to such stunning talent—and our showcase continues to grow every day.”

Single-day admission prices will be $13 in advance, $16 at the gate. Single-day VIP passes, which includes access to the exclusive VIP Deck, will be $100 in advance, or $225 for the three-day weekend. Organizers noted ticket prices remained the same as last year.

Festival goers will have the option of adding $1 to their ticket purchases to support the American Civil Liberties Union in their critical battle for marriage equality in Wisconsin.

PrideFest Milwaukee is June 6, 7 and 8 on the Henry Maier Festival (Summerfest) Grounds. For more information, tickets or to volunteer, visit pridefest.com.

Related interviews: Macy Gray | Mary Lambert | Sandra Bernhard

Entertainment Schedule:

Day 1: Friday, June 6 (3 p.m. – midnight)

3 p.m. Fusion Radio – Dance Pavilion

3 p.m. DJ Mr. Fingers – Rainbow Stage

3:30 p.m. Ritchie “Rich” St. James of Rayvn Entertainment Presents 2014 Turn About Show – Miller Lite Mainstage

4 p.m. DJ Leo – Dance Pavilion

4 p.m. Spitfire/DJ Boogie Rainbow Stage

4 p.m. Elena Garcia – Wom!nz Spot Cafe

4 p.m. Sweet Music – Wom!nz Spot Lounge

5 p.m. Thank Goodness It’s Pride (TGIF at PrideFest) – Community Center Loft

5 p.m. Trannika’s Most Wanted – Dance Pavilion

5 p.m. Pridefest 2014 Opening Ceremonies – Miller Lite Mainstage

5 p.m. DJ Eleazar – Rainbow Stage

5:30 p.m. Miltown Kings – Miller Lite Mainstage

6 p.m. Trannika Rex (host) – Dance Pavilion

6 p.m. DJ Katy (DJs of Scarlet) – Dance Pavilion

6 p.m. Astor Stree Dance Studio with Salsabrosa – Milwaukee Gay Arts Center Stage

6 p.m. Cordj Sjerman with Butterfly and The Line Dance Junkies – Rainbow Stage

6 p.m. Alyce Hart – Wom!nz Spot Cafe

6 p.m. The Remedies – Wom!nz Spot Lounge

6 p.m. Youth Area Dance Party – Youth Area Stage

6:30 p.m. Interfaith Religious Ceremony – Health and Wellness Stage

7 p.m. Laugh @ the Loft, featuring Alex Corona and Tanya Atkinson – Community Center Loft

7 p.m. Bruce Vilanch (Emcee) – Miller Lite Mainstage

7 p.m. Rodney Poe/DJ Ultimate – Rainbow Stage

7 p.m. Eliza Hanson – MGAC Stage

7:15 p.m. Chad Michaels – Miller Lite Mainstage

7:30 p.m. DJ Luna (DJs of Scarlet) – Dance Pavilion

7:30 p.m. Jordin Baas – MGAC Stage

8 p.m. Lezy Dezy – Community Center Loft

8 p.m. DJ Blade – Rainbow Stage

8 p.m. Rocket Paloma – Wom!nz Spot Cafe

8 p.m. Amanda Suckow – Wom!nz Spot Lounge

8 p.m. Jordin Bass – MGAC Stage

8:30 p.m. Cream City Cabaret – Miller Lite Mainstage

9 p.m. The Upside – MGAC Stage

9 p.m. Roxie Beane – Community Center Loft

9 p.m. DJ Scotty T (DJs of Scarlet) – Dance Pavilion

9 p.m. Shanna Marie/DJ XXL - Rainbow Stage

9 p.m. Eryn Woods – Wom!nz Spot Lounge

9:45 p.m. BJ Daniels Revue – Miller Lite Mainstage

10 p.m. Elena & Saborinque – Community Center Loft

10 p.m. ReVamped Dance Company – MGAC Stage

10 p.m. Conversations – Wom!nz Spot Cafe

10 p.m. Lashes & Stashes – Wom!nz Spot Lounge

10:30 p.m. Cazwell with Traver Rains – Dance Pavilion

Day 2: Saturday, June 7 (noon – midnight)

12 p.m. Fusion Radio – Dance Pavilion

12 p.m. The Acoustic Orchard featuring Malori Reichenberger – Miller Lite Mainstage

12 p.m. Conversations – Wom!nz Spot Cafe

12 p.m. Conversations – Wom!nz Spot Lounge

12 p.m. DJ Kimberly – Rainbow Stage

12:30 p.m. A Show of Circus Skills, Magic Tricks and Laughs! – Children’s Stage

1 p.m. Corky Morgan – Miller Lite Mainstage

1 p.m. Post DOMA Planning: How Changes in Federal Law Affect Your Family – Stonewall

1:15 p.m. AIDS Network: Act Ride – Health and Wellness Stage

2 p.m. How to Grow Your Family Seminar – Children & Family Stage

2 p.m. Lady Gia’s Milwaukee Revue – Dance Pavilion

2 p.m. City of Festivals Mens Chorus – Miller Lite Mainstage

2 p.m. Building Stronger Ally Relationships – Stonewall

2 p.m. Karen Muehlbauer – Wom!nz Spot Cafe

2 p.m. Nadia Geiger – Wom!nz Spot Lounge

2 p.m. DJ Tonya – Rainbow Stage

2:15 p.m. Tamarind Tribal Belly Dance – Health and Wellness Stage

3 p.m. Shane Ashton – Miller Lite Mainstage

3 p.m. Drag Makeover with the Miltown Kings – Stonewall

3:15 p.m. Diverse & Resilient “It’s About Us” – Health and Wellness Stage

4 p.m. DJ duo AJ Dubbz and Carla Starla – Dance Pavilion

4 p.m. The Nearly Deads – Miller Lite Mainstage

4 p.m. Feminine Gender Presentation by Ashley Altadonna and Laura Ann Stuart – Stonewall

4 p.m. Lu Shanti – Wom!nz Spot Cafe

4 p.m. Mandy Capplemen – Wom!nz Spot Lounge

4 p.m. Costume Contest – Youth Area Stage

4 p.m. DJ Tyrone – Rainbow Stage

4 p.m. Moonlight Karaoke – Community Center Loft

4:15 p.m. LGBT Dance Milwaukee – Health and Wellness Stage

5 p.m. DJ Nikno – Dance Pavilion

5 p.m. Astor Stree Dance Studio with Salsabrosa – MGAC Stage

5 p.m. Beverly McClellan – Miller Lite Mainstage

5 p.m. Funkin Wassels – Stonewall

5 p.m. So You Think You Can Dance – Youth Area Stage

5:30 p.m. Shea Coulee (host) – Dance Pavilion

5:30 p.m. Yes Sir Leather/Fetish Gear Show – Dance Pavilion

6 p.m. Max Hardswells’ Drag King Show – Community Center Loft Area

6 p.m. Steve Grand – Miller Lite Mainstage

6 p.m. Lions Mouth – Wom!nz Spot Cafe

6 p.m. Roxie Beane – Wom!nz Spot Lounge

6 p.m. DJ Tonya – Rainbow Stage

6:30 p.m. Julie Brandenburg – MGAC Stage

6:30 p.m. DJ Tim Walters – Dance Pavilion

6:45 p.m. Dear Ruthie (Emcee) – Miller Lite Mainstage

7 p.m. Mary Lambert – Miller Lite Mainstage

7 p.m. Queen of the Castle, Sister Sweet Sister film screenings – Stonewall

7:30 p.m. Corky Morgan – Community Center Loft Area

7:30 p.m. DJ Chomper – Dance Pavilion

7:30 p.m. Elliza Hanson – MGAC Stage

8 p.m. The Upside – MGAC Stage

8 p.m. Jayme Dawicki – Wom!nz Spot Cafe

8 p.m. Katiebeth – Wom!nz Spot Lounge

8 p.m. DJ Tyrone – Rainbow Stage

8:30 p.m. Lex Allen – Community Center Loft area

8:30 p.m. DJ NMF (New Music Freak) – Dance Pavilion

8:30 p.m. The Acoustic Orchard – MGAC Stage

8:30 p.m. Big Freedia – Miller Lite Mainstage

9 p.m. Carey Nokey – Rainbow Stage

9:30 p.m. Fireworks

9:45 p.m. DJ Reid Stefan – Dance Pavilion

10 p.m. Shane Ashton – Community Center Loft area

10 p.m. Conversations – Wom!nz Spot Cafe

10 p.m. Moustache Ride – Wom!nz Spot Lounge

10 p.m. ReVamped Dance Company – MGAC Stage

10 p.m. DJ Kimberly – Rainbow Stage

10 p.m. Macy Gray – Miller Lite Mainstage

Day 3: Sunday, June 8 (noon-10 p.m. at grounds, noon-midnight at dance pavilion)

12 p.m. Julie Brandenburg – Miller Lite Mainstage

12 p.m. DJ Style/DJ Davi-D Southside Underground – Rainbow Stage

12 p.m. Conversations – Wom!nz Spot Cafe

12 p.m. Conversations – Wom!nz Spot Lounge

12:15 p.m. American Cancer Society presentation – Health and Wellness Stage

12:30 p.m. Tim Glander Magic and Balloon Show – Children’s Stage

12:45 p.m. The Upside Band – Miller Lite Mainstage

1 p.m. DJ Purple – Rainbow Stage

1 p.m. Groundwork Milwaukee – Stonewall

1:15 p.m. Zumba – Health and Wellness Stage

1:40 p.m. Women’s Voices – Miller Lite Mainstage

2 p.m. DJ Pep Lara – Rainbow Stage

2 p.m. Jenna Lynee – Wom!nz Spot Cafe

2 p.m. Delray – Wom!nz Spot Lounge

2:15 p.m. DJ Covlove – Dance Pavilion

2:15 p.m. American Cancer Society presentation – Health and Wellness Stage

2:30 p.m. Ian & The Dream – Miller Lite Mainstage

2:30 p.m. Alliance School’s Eight Annual Pride Graduation – Stonewall

3 p.m. Dial Tone – Rainbow Stage

3:15 p.m. DJ Michele McKnight – Dance Pavilion

3:15 p.m. Diverse & Resilient: “It’s About Us” – Health and Wellness Stage

3:30 p.m. Ronnie Nyles & Tallulah Who – Miller Lite Mainstage

3:30 p.m. Love Will Win: ACLU of Wisconsin & Marriage Equality – Stonewall

4 p.m. Figureheads – Children’s Stage

4 p.m. House of Brooklyn Entertainment presents “Orgulla Latino” – Rainbow Stage

4 p.m. Elena Garcia – Wom!nz Spot Cafe

4 p.m. Dots – Wom!nz Spot Lounge

4 p.m. Project Q Graduation – Youth Area Stage

4:15 p.m. Ballroom Dance – Health and Wellness Stage

4:30 p.m. Dangerous Muse – Miller Lite Mainstage

4:30 p.m. Stonewall Crafts – Stonewall

5 p.m. Trannika Rex (host) – Dance Pavilion

5 p.m. Astor Stree Dance Studio with Salsabrosa – MGAC Stage

5 p.m. DJ Pullout – Rainbow Stage

5:15 p.m. Bjorn (emcee) – Miller Lite Mainstage

5:30 p.m. Underwear Show with DJ HME - Dance Pavilion

5:30 p.m. Debby Holiday – Miller Lite Mainstage

5:30 p.m. DJ Short Style – Rainbow Stage

5:30 p.m. Keeping the Spark Alive – Stonewall

6 p.m. Dixie Kuppe’s Kamp and Kurlers Revue – Community Center Loft

6 p.m. Julie Brandenburg – MGAC Stage

6 p.m. DJ Bad Omen – Rainbow Stage

6 p.m. ESH - Wom!nz Spot Cafe

6 p.m. Lezy Dezy – Wom!nz Spot Lounge

6:30 p.m. DJ Teri Bristol and Psycho-Bitch – Dance Pavilion

6:30 p.m. Jordin Baas – MGAC Stage

7 p.m. Kaitlyn O’Keefe – Community Center Loft

7 p.m. Sandra Bernhard – Miller Lite Mainstage

7 p.m. Sandra Valls – Rainbow Stage

7:30 p.m. The Upside – MGAC Stage

8 p.m. Movie: Tying the Knot – Community Center Loft

8 p.m. DJ Grind – Dance Pavilion

8 p.m. The Acoustic Orchard – MGAC Stage

8 p.m. DJ Absolut – Rainbow Stage

8:30 p.m. Lisa Lampanelli – Miller Lite Mainstage

9 p.m. Dora Diamond’s Gay Cabaret – MGAC Stage

9 p.m. DJ Eleazar/DJ Green Eyez – Rainbow Stage

10 p.m. DJ Hector Fonseca – Dance Pavilion